Vizită la aşezământul de bătrâni de la Checea

De curând, copiii din cadrul grupului catehetic „Ucenicii Sfântului Apostol Andrei” din parohia Sânandrei, protopopiatul Timişoara I, alături de pr. Eduard Tănase şi prof. Sorina Nicolicin, au vizitat Aşezâmântul de bătrâni „Sfântul Nicolae” din Checea. Aici copiii au fost întâmpinaţi de pr. Gheorghe Cucu, parohul bisericii din localitate, care a oficiat o slujbă de mulţumire în biserica cu hramul „Pogorârea Sfântului Duh”. În continuare, copiii au vizitat muzeul parohiei, aşezământul în construcţie şi aşezământul actual, unde au susţinut pentru bătrânii care se adăpostesc în acest aşezământ, un recital de pricesne specifice Postului Mare şi au recitat poezii în grai bănăţean. La final, copiii plăcut impresionaţi de activitatea desfăşurată în cadrul asezământului şi de dragostea de care aceşti au parte au donat o sumă de bani ca ajutor pentru finalizarea lucrărilor de construcţie la noul aşezământ de bătrâni din Checea.

Comments are closed.