Sinaxa stareţilor din Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Timişoarei

Marţi 26 mai a.c. la Centrul eparhial din Timişoara a avut loc Sinaxa stareţilor, stareţelor şi duhovnicilor din Arhiepiscopia Ortodoxă română a Timişoarei.

Programul Sinaxei a fost inaugurat prin Sfânta Liturghie săvârşită în Catedrala Mitropolitană, începând cu ora 7.30. În continuare în Sala Festivă a Centrului eparhial a avut loc intâlnirea celor prezenţi cu ierarhii, consilierii, protopopii şi personalul Centrului eparhial legat de activităţile mănăstirilor din Arhiepiscopie. În a doua parte a zilei întâlnirea a continuat cu programul pe tematică duhovniceasca desfăşurat la mănăstirea Timişeni, aflată la aproximativ 10 kilometri de Timişoara.

Invitatul special al acestei întâlniri duhovniceăti a fost Preacuviosul Părinte arhimandrit Teofil Părăian de la Mănăstirea Brâncoveanu, Sâmbăta de Sus.

Leave a Reply