Slujire arhierească în duminica a XIX-a după Rusalii

În Duminica a XIX-a după Rusalii Preasfinţitul Paisie Lugojanul, episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei a oficiat Sfânta Liturghie la catedrala mitropolitană din Timişoara înconjurat de soborul de preoţi şi diaconi.  Cuvântul de învăţătură a fost rostit de către pr. Marius Covaci, preot slujitor la catedrala mitropolitană, ce a tâlcuit textul evangheliei zilei privind iubirea vrăjmaşilor. Părintele a arătat că Vechiul Testament vorbeşte despre porunca de a nu face rău aproapelui nostru, pe când Legea Nouă adusă de Mântuitorul Hristos vine să arate sensul adevărat al acestei griji şi iubiri pe care o datorăm aproapelui nostru, chip al lui Dumnezeu. „Observăm din viaţa de zi cu zi că avem o mie de motive să nu-i iubim pe semenii noştrii cu care intrăm în contact, însă există un singur motiv pentru care să-i iubim. Un raport covârşitor, dar pentru Hristos merită să facem tot efortul, de a avea dragoste pentru aproapele nostru, căci prin el ne vine mântuirea. Şi dacă cineva ne face vreun rău, noi să-i răspundem răului cu bine, şi aşa vom împlini legea Domnului. O lege duhovnicească în care aproapele este poarta spre cunoaşterea lui Dumnezeu” a precizat părintele Marius Covaci. După predică numeroşi credincioşi s-au împărtăşit cu Trupul şi Sângele Domnului Iisus Hristos.  Răspunsurile liturgice au fost date de corul catedralei mitropolitane condus de pr. Dan Dragomir.

Comments are closed.