Slujire arhierească în parohia Nevrincea, Protopopiatul Făget

În „Duminica după Botezul Domnului”, Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei a fost prezent în mijlocul credincioşilor din biserica „Naşterea Maicii Domnului” a parohiei Nevrincea, din cadrul Protopopiatului Făget. Cu acest prilej Ierarhul a săvârşit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, în frunte cu pr. Bujor Păcurar, protopopul Făgetului  şi de numeroşii credincioşi din localitate și din parohiile învecinate. Cuvântul de învăţătură a fost rostit de ieromonahul Nectarie Arvai, stareţul Mănăstirii Româneşti, care a evidenţiat  învăţăturile desprinse din pericopa evanghelică, ca prin smerenie, pocăinţă, împărtăşirea cu Sfintele Taine și prin apropierea de Dumnezeu să dobândim mântuirea. În final Presfinţia Sa a transmis tuturor  binecuvântarea şi purtarea de grijă a Înalt Preasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului şi a împărţit daruri din partea centrului Eparhial oamenilor  nevoiaşi din parohie. Răspunsurile liturgice au fost date de grupul coral „Theophoros” al Arhiepiscopiei Timişoarei condus de diac. Ion- Alexandru Ardereanu.

Comments are closed.