Slujire arhierească în Parohia Petroman, Protopopiatul Deta

DSC_1223

La sărbătoarea Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel, credincioşii Parohiei Petroman, din cadrul Protopopiatului Deta, şi-au prăznuit ocrotitorii sfântului locaş. Bucuria acestora a fost încununată de prezenţa în mijlocul lor a Preasfinţitului Părinte Paisie Lugojanul, Episcop- vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, care a oficiat cu acest prilej slujba de târnosire a Sfântului Altar. În continuare, Ierarhul a săvârşit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi de la mănăstirile şi parohiile învecinate, în prezenţa a numeroşi localnici. Cuvântul de învăţătură a fost rostit de protos. Serafim Grozăvescu, duhovnicul Mănăstirii Cebza. În finalul slujbei, Preasfinţitul Paisie Lugojanul a adresat preotului paroh Daniel Florin Groza şi enoriaşilor săi binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, încredinţându-i de  dragostea şi purtarea de grijă a ierarhilor eparhiei.

Biserica Parohiei Petroman, cu hramul „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel“, a fost construită în anul 1873, iar în ultima perioadă au fost executate o serie de lucrări de renovare şi reabilitare la interiorul sfântului locaş, urmând ca în perioada următoare să fie intreprinse mai multe lucrări la exteriorul acestuia. Parohia Petroman cuprinde 160 de familii cu 453 credincioşi, păstoriţi de preotul paroh Daniel Florin Groza.

DSC_1235 DSC_1229 DSC_1233 DSC_1234 DSC_1221

Comments are closed.