Slujire arhierească în Parohia Timişoara- Dacia

DSC_0099          Timisoara dacia

De sărbătoarea Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, purtătorul de biruinţă, Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop- vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei a fost prezent în mijlocul credincioşilor parohiei Timişoara-Dacia, Protopopiatul Timişoara I.

Preasfinţia Sa a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în biserica parohială cu hramul “ Pogorârea Sfântului Duh” în prezenţa a numeroşi enoriaşi. Din soborul slujitorilor au făcut parte consilierii de la Centrul eparhial, protopopii eparhiei, precum şi slujitorii sfântului lăcaş, în frunte cu pr. paroh Ioan Bude, protopopul protoieriei Timişoara I. În cuvântul adresat celor prezenţi, Preasfinţitul Paisie Lugojanul a evidenţiat personalitatea luminată de aureola sfinţeniei a Mucenicului lui Hristos, Gheorghe, cel care a dat mărturie de credinţa şi dragostea sa pentru Dumnezeu cu preţul propriei sale vieţi şi care s-a făcut pildă pentru toţi cei care doresc să-I urmeze lui Hristos, indiferent de greutăţile pe care trebuie să le înfrunte. Totodată, Ierarhul a felicitat întreaga comunitate parohială pentru dragostea şi râvna deosebită pentru sfânta Biserică, precum şi pentru activitatea bogată desfăşurată sub coordonarea pr. paroh Ioan Bude, atât pe plan administrativ-gospodăresc, cât şi pe plan cultural- filantropic. După slujbă, corul Şcolii Gimnaziale “ Sfântul Antim Ivireanul”, aflată sub patronajul Arhiepiscopiei Timişoarei, a susţinut un recital de cântece specifice  perioadei Pascale. Răspunsurile liturgice au fost date de corul parohial condus de pr. Ionuţ Filip.

DSC_0043 DSC_0054 Tm Dacia DSC_0045 DSC_0064 DSC_0067 DSC_0068

Comments are closed.