Slujire arhierească în parohia Timişoara-Zona Dacia

În Duminica întâi după Rusalii, Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei a fost prezent în mijlocul credincioşilor din parohia Timişoara- Zona Dacia, Protopopiatului Timişoara I. Cu acest prilej, ierarhul a săvârşit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în biserica cu hramul „Pogorârea Sfântului Duh”, înconjurat de un numeros sobor de preoţi şi diaconi, în frunte cu pr. paroh. dr. Ioan Bude, protopop Timişoara I. Cuvântul de învăţătură a fost rostit de Preasfinţitul Paisie Lugojanul, care a vorbit credincioşilor timişoreni despre încercările şi nevoinţele celor care au ales să-i urmeze lui Hristos în timpul vieţii lor, precum şi despre darurile de care s-au învrednicit aceşti Sfinţi ai Bisericii şi mărturisitori ai Evangheliei. La momentul potrivit din Liturghie numeroşi credincioşi, dintre care foarte mulţi copii s-au împărtăşit cu Sfintele Taine. La finalul slujbei, Preasfinţia Sa a transmis din partea Înalt Preasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului, binecuvântarea şi dragostea Sa părintească pentru toţi slujitorii şi credincioşii parohiei Timişoara Zona-Dacia. Răspunsurile liturgice au fost date de corul parohial condus de pr. Florin Filip.

Comments are closed.