Slujire arhierească la Catedrala mitropolitană

 În Duminica a 34-a după Rusalii, Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop- vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, a slujit la Catedrala mitropolitană „ Sfinţii Trei Ierarhi” din Timişoara. Preasfinţia Sa a oficiciat Slujba Acatistului Mântuitorului şi Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, slujitori ai sfântului lăcaş.

În cuvântul de învăţătură adresat credincioşilor veniţi în număr mare la slujbă, Ierarhul a evidenţiat câteva dintre învăţăturile pe care Mântuitorul Hristos ni le pune înaintea ochilor duhovniceşti prin Pilda Fiului risipitor. În acest sens, Preasfinţitul Paisie a arătat că dragostea şi bunătatea tatălui din evanghelie preînchipuie pentru fiecare dintre noi iubirea Părintelui ceresc, care aşteaptă mereu întoarcerea noastră de la păcat la virtute şi de la moarte la viaţă. Totodată, cei doi fii, atât fiul risipitor, cât şi fiul cel mare, sunt exemple ale omenirii întregi care, nu de puţine ori, risipeşte în mod egoist ceea ce primeşte ca dar de la Dumnezeu, şi mai mult, se împotriveşte iubirii şi binecuvântării pe care Dumnezeu le revarsă necondiţionat peste toţi oamenii. În finalul slujbei, Ierarhul a transmis celor prezenţi binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Nicolae Mitropolitul Banatului, încredinţându-i de toată dragostea şi purtarea de grijă a Întâistătătorului lor.

Comments are closed.