Slujire arhierească la Catedrala mitropolitană din Timișoara

În Duminica a VII – a după Rusalii, Preasfințitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei a slujit la Catedrala mitropolitană ”Sfinții Trei Ierarhi” din Timișoara. Cu acest prilej, ierarhul înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, format din slujitori de la Centrul eparhial și de la catedrală și în prezența a numeroși credincioși timișoreni, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie.  În cadrul slujbei, Preasfinția Sa a hirotonit întru diacon pe tânărul teolog Sergiu-Alexandru Pantea pe seama Catedralei mitropolitane. Cuvântul de învățătură a fost rostit de pr. Dumitru Vana, slujitor al catedralei mitropolitane, care a tâlcuit învățăturile Evangheliei de la Matei 9,27-35, referitoare la ”Vindecarea a doi orbi și un mut din Capernaum”. La momentul potrivit din Sfânta Liturghie numeroși credincioși și copii s-au împărtășit din Trupul și Sângele Mântuitorului. La finalul slujbei, Preasfințitul Paisie a transmis celor prezenți binecuvântarea și purtarea de grijă a Înaltpreasfințitului Nicolae, Mitropolitul Banatului. Răspunsurile liturgice au fost date de corul Catedralei mitropolitane, condus de pr. Dan Dragomir.

Comments are closed.