Slujire arhierească la Mănăstirea Săraca

DSC_0646

Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei a fost prezent în duminica a VII-a după Paşti,  în mijlocul slujitorilor de la Mănăstirea Săraca din cuprinsul Arhiepiscopiei Timişoarei. Cu acest prilej, ierarhul, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, a săvârşit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în biserica monument istoric cu hramul „Schimbarea la Faţă”. La Sfânta Liturghie au participat credincioşi din localitate şi din satele învecinate, mulţi dintre aceştia s-au împărtăşit cu Trupul şi Sângele Domnului arătănd prin aceasta dragostea faţă de Tainele Bisericii. În finalul slujbei, Preasfinţitul Paisie a transmis din partea Înaltpreasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, binecuvântarea şi purtarea sa de grijă celor prezenţi şi obştii monahale, conduse de arhim. Climent Vântu.

Biserica veche cu hramul „Schimbarea la Faţă”, datează de la jumătatea secolului al XV-lea, fiind ridicată pe locul unui lăcaş mai vechi. Aceasta a fost rezidită din piatră şi cărămidă în 1443 de către călugărul Macarie de la Tismana, trimis aici de Sfântul Nicodim (de la Tismana), şi apoi renovată în 1730, de către Giuriciko Lazarevici şi fiii săi, Nicolae şi Chiriac. Pictura bisericii datează din 1730 şi este realizată de zugravii Andrei, fiul său Andrei, Ioan şi Chiriac, vrednici urmaşi ai iconografiei bizantine din ţara noastră. Prin bogata sa istorie, cât şi prin armonia deosebită a discretelor elemente bizatine ce îmbogăţesc podoaba sa artistică, străvehia biserică a mănăstirii Săraca reprezintă cel mai reprezentativ lăcaş de cult din cuprinsul Arhiepiscopiei Timişoarei.

DSC_0648 DSC_0644 DSC_0645

Comments are closed.