Slujire arhierească şi vizită la aşezământul pentru persoane vârstnice „Sfântul Nicolae” din Checea

         Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul a oficiat duminică, 19 februarie, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în biserica cu hramul „Pogorârea Sf. Duh“, din parohia Checea. În cuvântul de învăţătură adresat celor prezenţi, Preasfinţia Sa a accentuat însemnătatea pericopei evanghelice de la Matei 25, 11-32, care vorbeşte despre Judecata Universală.

„Iubirea faţă Mântuitorul Iisus Hristos şi faţă de aproapele nostru este necesar să se regăsească în viaţa noastră ca fapte lucrătoare pentru binele aproapelui nostru. A hrăni pe cei flămânzi, a-i ajuta pe cei săraci, a-i cerceta pe cei bolnavi şi din închisori, sunt doar o parte a faptelor văzute şi rezultat al iubirii pe care o afirmăm. Hristos Domnul ne va judeca  pentru că a trăit  deplin umanitatea, pentru că şi-a asumat deplin suferinţa răstignirii, iar în această pătimire care duce la moarte El ne arată iubirea Sa Dumnezeiască”, a precizat Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul. În finalul slujbei, părintele paroh pr. Gheroghe Cucu, a transmis Ierarhului felicitările şi urările de bine din partea credincioşilor parohiei Checea, cu ocazia împlinirii a şase ani de rodnică slujire arhierească în Biserica bănăţeană. Apoi, Preasfinţia Sa a vizitat aşezământul pentru persoane vârstnice „Sfântul Nicolae” din localitate, înfiinţat cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Mitropolit Nicolae al Banatului, la iniţiativa Sectorului Social al Arhiepiscopiei Timişoarei în anul 2008. Aşezământul coordonat de pr. paroh Gheorghe Cucu oferă asistenţă şi îngrijire permanentă prin personal calificat, respectiv medic de familie, psiholog, asistent social, asistente medicale, infirmiere, bucătari.

Comments are closed.