Slujire frăţească la catedrala episcopală din Oradea

        Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, şi la invitaţia Preasfinţitului Părinte Sofronie, episcopul Oradiei, Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, episcop – vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, a slujit duminică, 26 februarie, la catedrală episcopală cu hramul „Adormirea Maicii Domnului” din Oradea.  Sfânta Litughie a fost oficiată de Preasfinţitul Părinte Sofronie, episcopul Oradiei, Preasfinţitul Părinte Siluan, episcopul românilor ortodocşi din Ungaria şi Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, şi a fost prilejuită de aniversarea a treisprezece ani de arhierie şi cinci ani de la instalarea în scaunul episcopal al Oradiei a Preasfinţitului Sofronie.

Cu acest prilej,  Preasfinţitul Paisie a adresat Chiriarhului Oradiei urările de bine şi mesajul de felicitare din partea Întâistătătorului Banatului, încredinţându-l totodată de preţuirea şi dragostea credincioşilor credincioşilor bănăţeni.

 

Comments are closed.