Slujiri arhiereşti

Duminică 17 octombrie, Preasfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanul a săvârşit Sfânta Liturghie la biserica parohiei Timişoara Calea Aradului, împreună cu P.On. Părinte paroh Iosif Hânda şi slujitorii acestei parohii. În după-amiaza aceleiaşi zile ierarhul a oficiat vecernia şi acatistul Sfântului Iosif cel Nou de la Partoş, la catedrala mitropolitană.

Duminică 24 octombrie, Preasfinţia Sa a oficiat Sfânta Liturghie la biserica parohiei Timişoara Iosefin, împreună cu P.On. Părinte vicar administrativ Ionel Popescu şi ceilalţi slujitori, în cadrul slujbei hirotonindu-l întru diacon pe teologul Marian Pârvu, pe seama catedralei mitropolitane şi hirotesindu-l întru „arhidiacon” pe diaconul Marius Covaci de la catedrala mitropolitană. Seara a oficiat vecernia şi acatistul Sfântului Iosif cel Nou de la Partoş, la catedrala mitropolitană.

Marţi 26 octombrie, de praznicul Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, Preasfinţitul Paisie Lugojanul a săvârşit Sfânta Liturghie la biserica parohiei Timişoara Cetate, împreună cu slujitorii parohiei, de faţă fiind cadre militare şi credincioşi.

Miercuri 27 octombrie, Preasfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanul a oficiat Sfânta Liturghie la catedrala patriarhală din Bucureşti împreună cu membrii Sfântului Sinod, sub protia Sanctităţii Sale Bartolomeu I, patriarhul ecumenic al Constantinopolului şi a Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, cu ocazia praznicului Cuviosului Părinte Dimitrie cel Nou din Basarabi.
De asemenea în zilele de vineri 15 şi 22 octombrie, Preasfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanul a săvârşit Sfânta Liturghie la catedrala mitropolitană, cu binecuvântarea Chiriarhului eparhiei.

Leave a Reply