Tabăra „Bucuria cunoaşterii”

Bucuria cunoasterii

În perioada 30 iunie – 3 iulie a.c., Parohia Iosifalău, din Protopopiatul Lugoj, a organizat tabăra „Bucuria cunoaşterii” la Chevereşu Mare, judeţul Timiş, pentru copiii din parohie. Acţiunea s-a desfăşurat cu binecuvântarea ierarhilor eparhiei, a Înaltpreasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, şi a Preasfinţitului Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, şi sub directa îndrumare a preotului paroh Vasile Cosmin Chiroiu.

Cei 35 de copii participanţi, cu vârste între 7-18 ani, membri în grupul vocal al Bisericii „Adormirea Maicii Domnului”, precum şi copii cu probleme sociale, au fost pentru patru zile protagoniştii a numeroase activităţi artistice, de socializare, educative şi sportive. „Scopul taberei a fost să ne cunoaştem mai bine, să socializam împreună, să încercăm să îndepărtăm din noi individualismul, egoismul, motiv pentru care am desfăşurat mai multe activităţi de echipă şi de cunoaştere reciprocă, am organizat diferite întreceri de fotbal, badminton, baschet şi pescuit, dar şi activităţi artistice, desen şi dansuri folclorice. În ce priveşte tematica taberei «Bucuria cunoaşterii», am dorit să întărim legăturile de prietenie dintre copii, prin toate aceste activităţi de cunoaştere reciprocă, şi totodată, i-am invitat să descopere mai multe despre lucrare lui Dumnezeu în creaţia Sa, prin excursii în natură şi dicuţii libere pe acest subiect. La sfârşitul acestei perioade, putem spune că ne-am îndeplinit obiectivele propuse, iar copii au învăţat să se accepte reciproc unii pe ceilalţi, să treacă peste imperfecţiuni şi să-şi valorifice calităţile, astfel încât, să formeze un grup unit şi omogen bazat pe aceleaşi principii ale moralei creştine: că în faţa lui Dumnezeu toţi suntem egali şi acolo unde există unitate în fapte şi în gândire, credinţa este mai puternică şi Dumnezeu este mai aproape de noi”, a precizat pr. paroh Cosmin Chiroiu.

Alături de părintele paroh, au contribuit la buna desfăşurare a taberei domnul Ion Stoica, epitropul bisericii, doamna preoteasă Mihaela Chiroiu, învăţător la şcoala din localitate, şi doamna Geanina Stoica.  Cei care au facut posibilă organizarea acestei acţiuni au fost Parohia Iosifalău, Directia de Sport şi Tineret Timiş, firma de catering „Octavian” din Lugoj, Primăria Chevereşu Mare şi Primăria Topolovăţu Mare.

Comments are closed.