Sfântul Ioan Maximovici prăznuit la spitalul din Jebel

DSCF1320

Miercuri, 2 iulie, la Spitalul de Psihiatrie din Jebel, județul Timiș, a avut loc sărbătorirea hramului capelei „Sfântul Ioan Maximovici”. Cu acest prilej, Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a fost săvârșită de pr. Ioan Vasile Cheregi, preot misionar la spitalul din Jebel, alături de pr. Radu Pamfil, slujitor la Centrul de Recuperare și Reabilitare Neuropsihiatrică din Găvojdia și de pr. Damaschin Tătaru, din Reșița. La slujbă au participat pacienţi, cadre medicale și managerul spitalului, doamna Bianca Gavriliță. În cuvântul de învățătură, pr. Radu Pamfil a evidențiat viața și minunile Sfântului Ioan Maximovici, cel care este considerat de către creștinii ortodocsi de pretutindeni, ca fiind cel mai mare sfânt al secolului XX. În cadrul Sfintei Liturghii, mulți credincioși s-au împărtășit cu Trupul și Sângele Domnului. Cu prilejul praznicului, credincioși din parohia Jebel și oameni de bine din Timișoara au pregătit daruri pentru cei bolnavi. La finalul slujbei, pr. Ioan Vasile Cheregi a adus mulțumiri directorului instituției, doamnei Sofia Murariu, credincioșilor prezenți și tuturor celor implicați în buna desfășurare a praznicului. Răspunsurile la slujbă au fost date de un grup de tinerii din cadrul A.S.C.O.R. Timișoara, îmbrăcați în port popular. De asemenea, toți cei prezenți s-au închinat la Icoana Maicii Domnului, adusă de la Târgu Neamț și donată spitalului pentru mângâierea bolnavilor.

 DSCF1346

Comments are closed.