Taina Sfântului Maslu la parohia Timişoara Plopi

În Duminica a IV – a din Post, la ceas de seară, la parohia Timişoara Plopi a fost oficiată Taina Sfântului Maslul de Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei alături de soborul de preoţi şi diaconi de la parohiile din oraş. Credincioşii parohiei împreună cu preotul paroh Zaharia Pereş au fost bucuroşi de vizita Preasfinţitului, dovadă numărul mare de enoriaşi ce au participat la Taina Sfântului Maslu. În cuvântul adresat celor prezenţi Preasfinţia Sa a arătat importanţa Sfintei Taine săvârşite, necesară omului pentru vindecarea trupească şi sufletească, după spusele Sf Apostol Iacov:”Este cineva bolnav intre voi? Sa cheme preoţii Bisericii şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn întru numele Domnului. Şi rugăciunea credinţei va mântui pe cel bolnav şi Domnul îl va ridica şi de va fi facut păcate, se vor ierta lui” (5, 14-15)” exprimându-şi bucuria de a fi din nou la rugăciune, întrucât de curând s-a slujit şi Liturghia arhierească în parohie. La finalul slujbei Preasfinţitul Paisie a transmis credincioşilor parohiei binecuvântarea şi purtarea de grijă a Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Nicolae, gândurile de bine şi purtarea în rugăciune. Ca mulţumire pentru vizita în parohie parohul bisericii ”Sf. Ap. Petru şi Pavel”, Zaharia Pereş a oferit Preasfinţitului Paisie o icoană reprezentând pe Sfântul Mare Mucenic Gheorghe.

Comments are closed.