Taina Sfântului Maslu la Penitenciarul din Timişoara

      Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, episcop- vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, a oficiat joi, 14 iunie, Taina Sfântului Maslu la capela cu hramul „ Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel”, din incinta Penitenciarului din Timişoara.

În cadrul slujbei, Presfinţia Sa a fost înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, în frunte cu pr. Cristian Pavel, consilier social al Arhiepiscopiei Timişoarei şi pr. Cristian Popa, preot misionar în cadrul penitenciarului. La Taina Sfântului Maslu au participat deţinuţii de la secţia de bolnavi a penitenciarului timişorean, precum şi reprezentanţi din partea conducerii instituţiei.  În finalul slujbei, ierarhul, a adresat celor prezenţi un cuvânt de învăţătură referitor la puterea lucrătoarea a Sfântului Duh prin Sfintele Taine ale Bisericii, precum şi a rolului covârşitor al pocăinţei în vederea dobândirii sănătăţii trupeşti şi sufleteşti.

Comments are closed.