Târgul meşterilor populari ajuns la cea de-a XII-a ediţie la Timişoara

        În perioada 21 -23 septembrie va avea loc ediţia a XII-a a Târgului Meşterilor Populari. Evenimentul se va desfăşura la Muzeul Satului Bănăţean de la Pădurea Verde din Timişoara. Această manifestare doreşte să conserve tradiţiile meşteşugurilor artistice şi prilejuieşte reîntâlnirea cu cei mai reprezentativi meşteri populari din România aparţinând diferitelor zone etnografice ale ţării.

 La acest frumos eveniment al toamnei vor participa meşteri populari din toată ţara, specializaţi în prelucrarea lutului, osului şi metalului lemnului, confecţionari de instrumente muzicale, măşti, ţesături populare, precum şi specialişti în gastronomie tradiţională. Programul va debuta sâmbătă, 22 septembrie între orele 10.00-11.00 când va avea loc deschiderea festivă şi prezentarea participanţilor, iar între orele 10.00-20.00 se va desfăşura Târgul  meşterilor populari. Manifestarea va continua duminică,  23 septembrie între orele: 10. 00- 20.00 iar între orele 13.00-14.00  se va desfăşura festivitatea de premiere a participanţilor. Totodată, va avea loc o tombolă cu premii constând din obiecte etnografice donate de meşterii populari participanţi. „Această acţiune are drept scop promovarea valorilor noastre tradiţionale şi de a salva din calea uitării meşteşuguri transmise din bătrâni. Privind construcţiile şi lucrările autentice din lemn, piatră, lut, achiziţionate din satele Banatului, demolate şi reconstruite în muzeu cu respectarea tehnicilor locale, obiectele folosite în desfăşurarea traiului zilnic, deschizi o poartă spre viaţa oamenilor din secolele trecute, pe care noi cei de astăzi avem datoria de a le transmite mai departe” a precizat Claudiu Ilaş, directorul Muzeului Satului Bănăţean. Târgul Meşterilor populari se desfăşoară sub patronajul Consiliului Judeţean Timiş, a Muzeului Satului Bănăţean, Centrul de Cultură şi Artă Timiş şi a Mitropoliei Banatului. Cei care doresc să viziteze Târgul meşterilor populari, pot ajunge pe str. Avram Imbroane nr. 1, Zona Pădurea Verde prin mijloacele de transport în comun, Tramvaie liniile 1 şi 2 direcţia din centru spre cartierul Fabric, coborâre la statia Meteo, zona UMT- Continental- Pădurea Verde sau cu autobusul linia 46, Staţia de plecare din faţa depoului de tramvaie, Bv. Tache Ionescu de lângă Piaţa Badea Cârţan. Intrarea este liberă.

Comments are closed.