Binecuvântarea bisericii din Stamora Română, Protopopiatul Timişoara II

       În duminica a XVIII-a după Rusalii Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei s-a aflat în mijlocul credincioşilor parohiei Stamora Română, Protopopiatul Timişoara II, unde a oficiat slujba de binecuvântare a lucrărilor de reparaţie,  renovare şi pictură, efectuate la biserica parohială.

Evenimentul a debutat la orele dimineţii când credincioşii parohiei în frunte cu primarul localităţii au întâmpinat cu alai pe Preasfinţia Sa într-un mod specific tradiţiei româneşti, la care a luat parte întreaga comunitate de credincioşi, mulţi dintre ei îmbrăcaţi în costume populare locale. A urmat slujba de binecuvântare a bisericii cu hramul ”Învierea Domnului” şi Sfânta Liturghie arhierească oficiată de către Preasfinţia Sa, Paisie Lugojanul, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. Cuvântul de învăţătură a fost rostit de către pr Mircea Szilaghyi, protopop Timişoara II, care a accentuat importanţa angajării într-o viaţă creştină autentică printr-o implicare profundă a oricărui creştin în viaţa Bisericii, acolo unde mrejele minţii pot fi aruncare în adâncul cunoaşterii lui Hristos Domnul. Răspunsurile liturgice au fost date grupul coral ”Teophoros” al Arhiepiscopiei Timişoarei dirijat de pr. Radu Bogdan. Ca urmare a eforturilor depuse pentru bunul mers gospodăreasc şi duhovnicesc al parohiei pr. Ionel Bălăngean parohul bisericii a primit distincţia de iconom stavrofor. Totodată Preasfinţia Sa Paisie Lugojanul a transmis credincioşilor acestei parohii alesele gînduri de bine şi binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului. Parohia Stamora Română este de gradul III rural cu 170 familii de credincioşi la care se adaugă 34 familii ale filiei Otveşti, ambele comunităţi fiind păstorite de pr. Ic. Stavr. Ionel Bălăngean.

Comments are closed.