Târnosirea bisericii parohiei Timişoara Nord

       De sărbătoarea “Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elana”, Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, a oficiat slujba de târnosire a bisericii parohiei Timişoara-Nord, cu hramul “Sfântul Ierar Nicolae” din campusul Universităţii de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară a Banatului (USAMVB). La slujbă au participat numeroşi enoriaşi ai parohiei nou- înfiinţate, precum şi studenţi şi profesori de la universitatea timişoreană.

După slujbă, Preasfinţitul Paisie Lugojanul, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi a săvârşit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie. Răspunsurile liturgice au fost date de corul parohiei, format din studenţi şi absolvenţi ai facultăţii de Teologie din Timişoara, foşti elevi ai părintelui paroh Nicolae Belean, profesor de muzică bisericească. În final, Ierarhul a transmis părintelui paroh Nicolae Belean, precum şi  tuturor ostenitorilor şi binefăcătorilor sfântului lăcaş, binecuvântarea şi felicitările Înalt Preasfinţitului Părinte Mitropolit Nicolae al Banatului, încredinţându-i totodată, de sprijinul şi dragostea părintească a Întâistătătorului eparhiei.

 Biserica cu hramul “Sfântul Ierarh Nicolae” a parohiei Timişoara Nord a fost construită între anii 2007- 2012 pe un teren pus la dispoziţie de conducerea Universităţii de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară a Banatului.  Piatra de temelie  a bisericii a fost pusă de Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul,  la 2 mai 2007. Sfântul lăcaş deserveşte nevoile spirituale ale credincioşilor din această zonă a oraşului, precum şi ale studenţilor şi  profesorilor de la universitatea din Calea Aradului.

Încă de la înfinţarea parohiei, din anul 2007, părintele paroh Nicolae Belean s-a bucurat de sprijinul şi ajutorul financiar al universităţii, un rol deosibit avându-l prof. univ. dr. Alexandru Moisuc, rector al USAMVB Timişoara şi prof. univ. dr. Aurel Lăzureanu, decanul Facultăţii de Horticultură şi Silvicultură.

Comments are closed.