Aniversarea a 200 de ani de la zidirea bisericii din Fibiş

      Credincioşii parohiei Fibiş, din protopopiatului Timişoara II, au îmbrăcat duminică, 20 mai, straie de sărbătoare, cu ocazia aniversării bicentenarului bisericii din localitate cu hramul “Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”. Sărbătoarea parohiei timişene a fost binecuvântată de prezenţa Preasfinţitului Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, care a adus spre închinare credincioşilor prezenţi  o raclă cu părticele din moaştele Sfântului Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei şi a Sfântului Mare Mucenic Theodor Tiron. Cu acest prilej, Preasfinţia Sa a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în prezenţa unui număr mare de clerici şi credincioşi. Totodată, la slujbă au participat reprezentanţi ai autorităţilor locale şi judeţene, precum şi credincioşi de la parohiile învecinate. În finalul Sfintei Liturghii, Ierarhul a oficiat slujba de binecuvântare a colacului, slujbă îndătinată în parohiile bănăţene şi oficiată la hramul bisericii, sărbătoarea fiind numită şi “Ruga satului”. În finalul slujbei, Preasfinţitul Paisie Lugojanul a transmis credincioşilor prezenţi şi părintelui paroh Ioan Bolbos, binecuvântarea şi felicitările Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului. Răspunsurile liturgice au fost date de grupul coral “Theophoros” al Arhiepiscopiei Timişoarei, condus de diac. Ion-Alexandru Ardereanu. În continuarea zilei, a avut loc tradiţionala rugă bănăţeană, desfăşurată sub genericul „Şi tot ce este românesc nu piere şi nici nu va pieri”. La sărbătoarea parohiei Fibiş au participat sute de bănăţeni precum şi mai multe ansambluri folclorice timişene şi instrumentişti de muzică populară din Banat. Evenimentul aniversar a fost organizat de către Parohia Ortodoxă Română din Fibiş împreună cu Primăria din localitate.

Comments are closed.