Tinerii participanți la Concursul Național Catehetic au fost premiați

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Ioan, în cadrul programului catehetic ,, Hristos împărtășit copiilor” s-a desfășurat a doua parte a Concursului Național Catehetic ,, Rugăciunea în viața mea” al Patriarhiei Române din județul Timiș, tematica fiind în acord cu tematica anului 2022 declarat de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române ca „An omagial al rugăciunii în viața Bisericii și a creștinului” și „An comemorativ al sfinților isihaști Simeon Noul Teolog, Grigorie Palama și Paisie de la Neamț”.

Concursul s-a desfășurat în perioada iunie-septembrie 2022 prin implicarea părintelui consilier eparhial Nichifor Tănase, cu participarea preoților, a referenților catehetici, a coordonatorilor și a tinerilor din cuprinsul Arhiepiscopiei Timișoarei, fiind organizat de către Protopopiatul Timișoara II și cofinanțat de către Consiliul Județean Timiș. În acest an Concursul Național Catehetic a fost organizat pe trei secțiuni: realizarea unui colț de rugăciune, compunere/eseu despre experiența rugăciunii, memorarea și cântarea sau rostirea unei rugăciuni și a reunit un număr de 99 tineri.Festivitatea de premiere a avut loc în data de 29 septembrie a.c. în cadrul Liceului Teologic Ortodox ,, Sfântul Antim Ivireanul” din Timișoara, fiind acordate premii în bani, cărți și diplome de participare.În cuvântul de deschidere părintele Cristian Tomescu, referentul catehetic al Centrului eparhial, a mulțumit tuturor celor implicați în desfășurarea concursului. A urmat un cuvânt de felicitare și mulțumire din partea părintelui Cristian Păiș, protopopul Protopopiatului Timișoara II, care a transmis binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Ioan, după care a mulțumit tuturor celor implicați, precum și Consiliului Județean Timiș, reprezentat prin domnul Laurențiu Moldovan, pentru finanțarea acestui proiect. A urmat un cuvânt din partea doamnei Adela Panait, directorul Liceul Teologic Ortodox ,, Sf. Antim Ivireanul”, gazda evenimentului, urmat de o alocuție susținută de către pr.prof. Marius Ioana de la Facultatea de Teologie din Timișoara, care a apreciat eforturile din ultima vreme a preoților, a referenților catehetici și toate activitățile care se desfășoară la parohii în vederea formării religios-morale a tinerilor.S-a trecut la premierea grupurilor catehetice din cadrul parohiilor, a tinerilor participanți, a îndrumătorilor, apoi a urmat o masă oferită de către organizatori, evenimentul încheindu-se cu rugăciunea cuvenită.