Ultima conferință prepascală din acest an organizată de Facultatea de Teologie

Ultima conferinţă prepascală din acest an a avut loc joi 22 aprilie 2021 și a fost susținută de părintele Ovidiu Urzicaru din Franța.

Născut la Arad, a absolvit Liceul de Artă „Sabin Drăgoi”, după care a urmat în paralel cursurile Facultății de Muzică și ale Facultății de Litere, Istorie și Teologie din cadrul Universității de Vest din Timișoara. În anul 2006 a obținut licența la ambele facultăți, iar în anul 2009 a obținut și diploma de Master în Teologie ortodoxă. Actualmente este doctorand  la Centru de studii „Dumitru Stăniloae” din Paris.

Părintele Ovidiu Urzicaru este preot paroh la Parohia Ortodoxă Română „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din  orașul Reims (Franța), sub omoforul Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Iosif. În același timp, este și profesor de muzică la Colegiul Saint-Exupéry din localitatea Avize, Franța.

Părintele conferențiar a vorbit despre misiunea sa preoțească și despre ce înseamnă să fi preot ortodox în Franța. Conferința a fost moderată de părintele lect. dr. Marius Florescu. Părintele consilier dr. Nichifor Tănase a transmis un cuvânt din partea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Ioan. De asemenea, părintele conf. dr. Constantin Jinga, șeful Colectivului de Teologie, a avut mai multe intervenții pe parcursul conferinței. Conferința s-a desfășurat pe platforma google meet.