Vizită a Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Ioan în protopopiatul Sânnicolau Mare

Duminică 18 aprilie, Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Ioan al Banatului a poposit la parohia Valcani, protopopiatul Sânnicolau Mare, păstorită de vrednicul preot Ilie Ioan Faur. Aici, Părintele Mitropolit a fost întâmpinat de oficialităţile locale şi de mai mulţi preoţi şi diaconi în frunte cu părintele protopop Marius Podereu, respectiv credincioşi şi credincioase din parohie şi din parohiile învecinate. Cu acest prilej s-a sfinţit noua capelă mortuară din cimitirul localităţii, ridicată în ultima perioadă de timp.

La ceas de seară, Chiriarhul nostru a poposit şi la biserica cu hramul Naşterea Maicii Domnului din oraşul Sânnicolau Mare, unde primit de părintele protopop Marius Podereu a cercetat biserica şi s-a întâlnit cu membri ai Consiliului parohial şi cu bunii credincioşi.

Comments are closed.