Ultimul Consiliu eparhial pe anul 2012

Consiliul eparhial întrunit în ședința de lucru astăzi, 21 decembrie, a stabilit data la care va avea loc Adunarea eparhială, respectiv 26 ianuarie 2013.  Au fost completate două parohii vacante, Coșevița, din Protopopiatul Făget și Iecea mică din Protopopiatul Sânnicolau Mare, fiind numiți doi absolvenți de Teologie Pastorală, care după hirotonie vor păstori pe credincioșii din aceste parohii. De asemenea au fost trecute în revistă problemele secției culturale cu prezentarea manualului Calendar, recent tipărit la tipografia eparhială, cu manifestările care au loc și care vor mai avea loc în această perioadă frumoasă a sfintelor sărbători și au fost rezolvate mai multe probleme de natură economică și juridică. Consiliul eparhial a luat în discuție și probleme de arendare a unor terenuri parohiale, aprobând contractele ce au întrunit condițiile legale.

Următorul Consiliu eparhial de pregătire al Adunării eparhiale a fost programat pentru data de 17 ianuarie 2013.

Comments are closed.