Arhiepiscopia Timişoarei alături de spitalele timişene

Astăzi, 21 decembrie, Spitalul Clinic de Urgenţă pentru Copii „Louis Țurcanu” din Timișoara, în cadrul unui eveniment festiv, a aniversat împlinirea a 110 ani de la fondare. Evenimentul s-a desfăşurat la Casa Adam Muller Guttembrunn din Timişoara, în prezenţa angajaţilor unităţii medicale, a prof. dr. Ovidiu Adam, managerul spitalului, a reprezentanţilor mai multor instituţii de profil din oraş şi a numeroşi timişoreni. Delegatul Arhiepiscopiei Timişoarei a fost pr. Zaharia Pereş, consilier cultural la Centrul eparhial. În cadrul manifestării, au fost evocate principalele momente ce au marcat activitatea de peste un secol a spitalului de copii din oraşul de pe Bega, fiind rostite cu acest prilej o serie de alocuţiuni din partea conducerii spitalului. Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii „Louis Țurcanu” Timișoara este principalul furnizor de servicii medicale cu profil pediatric din zona de vest a României. Este un spital cu tradiție, înființat în anul 1903 și având o activitate profesională diversificată ce acoperă toată gama specialităților pediatrice. Înfiinţarea spitalului a fost posibilă cu ajutorul lui Antal Sailer, care a donat în anul 1902 municipalităţii 51.000 de coroane, reprezentând aproape jumătate din suma necesară Primăriei pentru construirea clinicii. Ca dovadă a gratitudinii faţă de mărinimia celui care a fost Antal Sailer, monumentul închinat acestuia stă astăzi în faţa clădirii principale a spitalului.

Cadouri din partea Arhiepiscopia Timişoarei pentru pacienţii spitalelor din judeţ

Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului şi cu purtarea de grijă a Preasfinţitului Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, în această perioadă mai multe unităţi medicale din cuprinsul judeţului Timiş au primit vizita reprezentanţilor eparhiei timişene, care au oferit cadouri pacienţilor şi cadrelor medicale. Dintre acestea amintim, Spitalul de Psihiatrie și Măsuri de Siguranță din Jebel, județul Timiș, care a fost vizitat joi, 20 decembrie de o delegaţie a Centrului eparhial din Timişoara, condusă de Preasfinţitul Paisie Lugojanul. În urma vizitei au fost împărțite peste 400 pachete de cadouri, constând în alimente şi dulciuri. În prezent, asistenţa religioasă este asigurată de pr. Ioan Vasile Cheregi, care oficiază slujbe pentru  pacienţi şi medicii spitalului în capela din incinta unităţii medicale, cu hramul „Sfântul Ierarh Ioan Maximovici”.

Comments are closed.