Vernisare de expoziţie

Joi 28 aprilie a avut loc la Casa Artelor din Timişoara, vernisarea expoziţiei retrospective intitulate „Portretul – o lume/personalităţi timişene – bănăţene” aparţinând sculptorului Aurel Gheorghe Ardeleanu.

Au fost de faţă numeroşi oameni de cultură din Timişoara. În deschiderea manifestării au luat cuvântul: scriitorul Eugen Dorcescu şi prof. univ. Ciprian Radovan. P.On. Părinte vicar-administrativ Ionel Popescu, delegatul Înaltpreasfinţitului Mitropolit Nicolae, s-a referit la personalităţile clericale al căror chip a fost sculptat de-a lungul vremii de către maestrul Ardeleanu: patriarhul Miron Cristea, mitropolitul Nicolae Corneanu, episcopul Lucian Mic, arhim. Iosif Iuliu Olariu, preotul prof. Aurel Jivi şi preotul Ioan Imbroane.

Din partea Chiriarhului eparhiei, i-a fost conferită o diplomă de cinstire pentru promovarea culturii şi artei din această parte de ţară.

Leave a Reply