Vizită arhierească în parohia Chevereşu Mare

În Duminica a XXX – a după Rusalii, Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei s-a aflat în mijlocul credincioşilor din parohia Chevereşu Mare, protopopiatul Timişoara II. Cu acest prilej, ierarhul a săvârşit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, în biserica cu hramul “Înălţarea Domnului”, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, în frunte cu pr. Mircea Szilagyi, protopopul Timişoara II. La slujbă au participat numeroşi credincioşi din localitate şi din parohiile învecinate, mulţi dintre ei îmbrăcaţi în costume populare tradiţionale, precum şi autorităţi locale. În cuvântul de învăţătură rostit, Preasfinţitul Paisie a evidenţiat înţelesurile duhovniceşti din Pericopa Evanghelică de la Sfântul Evanghelist Luca, în care este prezentată  Pilda Dregătorului bogat şi Păzirea poruncilor. După predică, foarte mulţi credincioşi şi copii s-au împărtăşit cu Trupul şi Sângele Mântuitorului nostru Iisus Hristos. La final, Preasfinţitul Paisie Lugojanul a transmis celor prezenţi şi pr. Viorel Blidariu, parohul bisericii, binecuvântarea şi dragostea părintească a Înaltpreasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului. Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost date de grupul vocal „Theophoros” al Arhiepiscopiei Timişoarei, condus de diac. dr. Ion- Alexandru Ardereanu.

Comments are closed.