Vizită arhierească în parohia Găvojdia

 În Duminica a XXIII – a după Rusalii, Preasfințitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei s-a aflat în mijlocul credincioșilor din parohia Găvojdia, protopopiatul Lugoj. Ierarhul a fost întâmpinat la orele dimineții de numeroși credincioși, autorități locale și copii îmbrăcați în haine de sărbătoare. Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a fost săvârșită de Preasfințitul Paisie în biserica cu hramul ”Înălțarea Domnului”, alături de un sobor de preoți și diaconi condus de pr. Ioan Cerbu, protopopul Lugojului. În cadrul slujbei, diaconul Laurian Popa a fost hirotonit preot pe seama parohiei Nițchidorf din cadrul protopopiatului Lugoj. În cuvântul rostit, Preasfinția Sa a evidențiat învățăturile din Evangelia după Luca în care este relatată Vindecarea demonizatului din ținutul Gherghesenilor, amintind de lucrarea minunată și de puterea lui Dumnezeu cu care săvârşeşte vindecări în poporul nostru. După predică numeroși credincioși, dintre care foarte mulți copii s-au împărtășit cu Trupul și Sângele Mântuitorului nostru Iisus Hristos. La finalul slujbei, Preasfințitul Paisie Lugojanul a transmis celor prezenți, credincioșilor parohiei și pr. Emanuel Vântu, parohul bisericii, binecuvântarea, dragostea părintească și purtarea de grijă a Înaltpreasfințitului Nicolae, Mitropolitul Banatului. De asemenea, a fost sfințită o troiță ridicată  în apropierea bisericii prin bunăvoința și strădania familiei Bobu și Ana Miculici. Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost date de grupul vocal ”Theoforos” al Arhiepiscopiei Timișoarei, condus de diac. dr. Ion- Alexandru Ardereanu.

Comments are closed.