Vizită canonică în parohia Bethausen, din protopopiatul Făget

           Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop- vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei a fost prezent în mijlocul credincioşilor din parohia Bethausen, de pe raza protopopiatului Făget. Aici, Ierarhul a fost întâmpinat de pr. protopop Bujor Păcurar şi pr. paroh Ovidiu Marinescu, alături de numeroşi credincioşi, dar şi preoţi de la parohiile şi mănăstirile învecinate. Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a fost oficiată în biserica cu hramul „Naşterii Maicii Domnului“, ridicată în anul 2004 şi aflată în prezent în proces de finalizare a lucrărilor de construcţie. Răspunsurile liturgice au fost date  date de Grupul coral “Theophoros” al Arhiepiscopiei Timişoarei. În cadrul Sfintei Liturghii, Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul a hirotonit întru diacon pe teologul Sava Mugurel Eugen, numit pe seama parohiei Coşeviţa, din  protopopiatul Făget, iar pe diaconul Petru Voichescu l-a hirotonit întru preot pe seama parohiei Nevrincea, din cadrul aceluiaşi protopopiat. 

În cuvântul de învăţătură adresat celor prezenţi, Preasfinţia Sa a tâlcuit înţelesurile duhovniceşti ale celor două evanghelii duminicale de la Marcu 10, 32-45 şi Luca 7, 36-50. În finalul slujbei, Ierarhul a transmis părintelui paroh Ovidiu Marinescu şi enoriaşilor săi binecuvântarea şi purtarea de grijă a Înalt Preasfinţitul Părinte Mitropolit Nicolae, încredinţându-i de toată dragostea părintească a Întâistătătorului Banatului. Parohia Bethausen cuprinde 154 de familii cu 407 credincioşi şi este păstorită cu vrednicie de pr. Ovidiu Marinescu. Comuna Bethasusen este aşezată în Nord- Estul judeţului Timiş, pe malul râului Bega, la 26 de km de oraşul Făget. Localitatea Bethausen a fost întemeiată în anul 1883, atunci când, coloniştii germani din  Zichandorf s-au aşezat pe acest teritoriu.

Comments are closed.