Slujire arhierească în parohia Uivar

            Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop- vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei a efectuat sâmbătă, 31 martie, o vizită canonică în parohia Uivar, din protopopiatul Timişoara I.

Cu acest prilej, Ierarhul a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în biserica cu hramul „ Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanu”, în prezenţa a numeroşi credincioşi. Soborul slujitorilor a fost alcătuit din preoţi şi diaconi de la mai multe parohii învecinate, în frunte cu cu pr. Ioan Bude, protopopul Timişoarei şi pr. Nicolae Iftimie Călin Tiberiu, parohul bisericii. În cadrul slujbei, Preasfinţia Sa a hirotonit întru diacon pe teologul Petru Voichescu, ce urmează a fi hirotonit preot pe seama parohiei Nevrincea, din protopopiatul Făget. Răspunsurile liturgice au fost date de Grupul coral “Theophoros” al Arhiepiscopiei Timişoarei. În finalul slujbei, Ierarhul a transmis tuturor celor prezenţi binecuvântarea şi purtarea de grijă a Întâistătătorului Banatului, Înalt Preasfinţitul Părinte Mitropolit Nicolae. Parohia Uivar cuprinde127 familii cu 450 credincioşi şi  două filii, Răuţi şi Sânmartinul Maghiar.

Comments are closed.