Vizită frăţească în Mitropolia de Drama

              Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, şi la invitaţia Înalt Preasfinţitului Părinte Pavlos, Mitropolit de Drama, Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, episcop- vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei a slujit duminică, de praznicul ” Bunei- Vestiri”, la biserica cu hramul hramul “ Sfântul Ierarh Nicolae” din Drama, Grecia. Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a fost oficiată de un sobor de trei ierahi, din care a făcut parte şi Înalt Preasfinţitul Părinte Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos, invitat de asemenea de Chiriarhul Mitropoliei de Drama. Cu acest prilej, conform unei tradiţii din oraşul elen, a avut loc tradiţionala procesiune din Duminica a IV-a a Postului,  cu moaştele Sfântului Cuvios Gheorghe Karslidis, Mărturisitorul din Sipsa Drama. Racla cu sfintele moaşte fiind adusă pentru trei zile în oraşul Drama, de la mănăstirea „ Înălţarea Domnului” din Sipsa. La ceremoniile religioase oficiate cu acest prilej au participat numeroşi credincioşi şi călugări din întreg cuprinsul Mitropoliei, dar şi oficialităţi din partea Statului Elen. În ajunul praznicului, soborul ierahilor a oficiat slujba Vecerniei mari la biserica cu hramul „ Buna-Vestire” din Drama, unde de asemenea a avut loc o procsesiune cu moaştele sfântului mărturisitor.

Comments are closed.