Taina Sfântului Maslu în Parohia Giarmata

            Conform unei tradiţii îndătinate în parohia Giarmata, din cadrul protopopiatului Timişoara II, în fiecare zi de luni din Postul Mare este oficiată Taina Sfântului Maslu de obşte. La slujba oficiată luni, 26 martie, în biserica parohială cu hramul „ Naşterea Maicii Domnului”, au participat alături de credincioşii parohiei şi elevii de la secţia de Teologie a Liceului Pedagogic „ Carmen Sylva” din Timişoara, însoţiţi de prof. drd. Nicolae Şincari.

Din încredinţarea Înalt Preasfinţitului Părinte Mitropolit Nicolae al Banatului, a participat ca delegat al Arhiepiscopiei Timişoarei, pr. Zaharia Pereş, consilier cultural. Alături de preoţii parohiei, pr. paroh Ştefan Marcu şi pr. Sorin Vasiu,  din soborul slujitorilor a făcut parte şi pr. Radu Mester, de la parohia Comeat.   În finalul slujbei, pr. Zaharia Pereş a adresat celor prezenţi un cuvânt de învăţătură referitor rostul şi menirea postului în viaţa creştinului. În acest sens, pr. Zaharia Pereş a subliniat importanţa împletirii nevoinţelor trupeşti cu săvârşirea faptelor celor bune şi încununarea acestora cu împărtăşirea din Sfântul Trup şi Sânge al Mântuitorului Hristos.

Comments are closed.