Vizită pastorală în filia Dolaț

DSC_1459

În duminica a IV-a după Rusalii, Preasfințitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei, a fost prezent în mijlocul credincioșilor din Dolaț, filie a parohiei Livezile, protopopiatul Deta. Cu acest prilej, ierarhul a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în capela cu hramul „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de mir”. La slujbă au participat credincioși din localitate, copii și tineri, care la momentul potrivit din Sfânta Liturghie s-au împărtășit cu Trupul și Sângele Domnului. În cuvântul de învățătură adresat celor prezenți, Preasfințitul Paisie Lugojanul a subliniat învățăturile din Evanghelia duminicală, în care este relatată vindecarea slugii sutașului. Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, la finalul slujbei, toți credincioșii prezenți au primit din partea Preasfințitului Părinte Paisie Lugojanul cărți de rugăciune.

Filia Dolaț, aparținătoare parohiei Livezile, numără 91 de familii, cu 304 credincioși, și este păstorită de către părintele Daniel Rusan.

DSC_1461 DSC_1464 DSC_1469 DSC_1471 DSC_1474

Comments are closed.