Vizită pastorală în Parohia Dumbrăviţa

DSC_2088Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, a efectuat în Duminica a 8-a după Rusalii o vizită pastorală în Parohia Dumbrăviţa, Protopopiatul Timişoara II. Aici, Ierarhul a fost întâmpinat de un sobor de preoţi şi diaconi, precum şi de numeroşi enoriaşi, între care mulţi elevi de la şcoala din localitate, îmbrăcaţi în straie populare. În cadrul slujbei, Preasfinţia Sa a hirotonit în treapta preoţiei pe diaconul Svetozar Mladenov, numit pe seama Parohiei Pesac, Protopopiatul Sânnicolau Mare. Răspunsurile liturgice au fost date de tinerii din Asociaţia Studenţilor Creştini Ortodocşi Români, filiala Timişoara. În cuvântul de învăţătură adresat celor prezenţi, Preasfinţitul Paisie Lugojanul a subliniat câteva dintre învăţăturile duhovniceşti pe care pericopa duminicală de la Matei ni le pune înainte. Cu acest prilej, ierarhul a arătat că minunea săvârşită de Mântuitorul Hristos, înmulţirea pâinilor, este o mărturie a dumnezeirii Sale, precum şi un semn al purtării Sale de grijă pentru întreaga făptură. În încheiere, Preasfinţia sa a transmis binecuvântarea şi gândurile de bine ale Înaltpreasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului.

Parohia Dumbrăviţa – Repere monografice

Prima atestare documentară a localităţii Dumbrăviţa datează din 1891, iar înfiinţarea parohiei ortodoxe din localitate are loc în anul 1928. În 1996, are loc punere pietrei de temelie pentru cea dintâi biserică a comunităţii, întrucât, până atunci, slujbele erau oficiate în capela amenajată într-un corp de clădire al grădiniţei din sat. Sfinţirea bisericii închinate „Sfântului Ierarh Vasile cel Mare” a fost oficiată în anul 2005 de către Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, la acea vreme fiind Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei. În prezent, Parohia Dumbrăvița cuprinde 400 familii, cu 1300 de credincioşi, și este păstorită de către pr. Achim Vasile Baboş, parohul bisericii, pr. Adrian Nicola şi diac. Marius Zaharia.

DSC_2116 DSC_2051 DSC_2063 DSC_2090 DSC_2105 DSC_2112 DSC_2113 DSC_2114

Comments are closed.