Vizită pastorală în parohia Dumbrăviţa

În duminica a IV-a după Paşti, Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei a fost prezent în mijlocul credincioşilor din parohia Dumbrăviţa, protopopiatul Timişoara II. Cu acest prilej, ierarhul, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi a săvârşit Sfânta şi Dumezeiasca Liturghie, în biserica cu hramul „Sfântul Ierarh Vasile cel Mare”. La slujbă au participat numeroşi credincioşi din localitate, mulţi dintre aceştia împărtăşindu-se cu Sângele şi Trupul Mântuitorului Hristos. În cuvântul de învăţătură privind pericopa evanghelică Preasfinţia Sa a subliniat: „Viaţa noastră nu este decât un examen prin care noi dăm răspunsul  la întâlnirea cu Dumnezeu. Pentru a avea răspuns de la Dumnezeu, trebuie ca faţă de cei de lângă noi să avem îngăduinţă şi dragoste dumnezeiască, să ne lărgim inimile noastre pentru ca Domnul să-şi facă locaş prin primirea Sfintelor Taine în sufletele noastre”. La final Preasfinţitul Paisie a transmis celor prezenti şi pr. Achim Vasile Baboş, parohul bisericii, binecuvântarea şi purtarea de grijă a Înalt Preasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului. Răspunsurile liturgice au fost date de grupul coral al Catedralei mitropolitane din Timişoara.

Piatra de temelie a bisericii din Dumbrăviţa a fost aşezată în anul 1996, iar construcţia acesteia a fost inaugurată în anul 2005.  Construcția este un exemplu semnificativ de arhitectură sacrală modernă, cu rădăcini în arhitectura bizantină veche din România. Interiorul Bisericii se află în curs de amenajare.

Comments are closed.