Vizită pastorală în parohia Fratelia

       Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei a fost prezent duminică, 15 ianuarie, în mijlocul credincioşil parohiei Timişoara-Fratelia, din Protopopiatul Timişoara I.  Ierarhul, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în biserica parohială cu hramul “Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel”, în prezenţa unui număr mare de credincioşi. În finalul slujbei, Preasfinţia Sa a adresat celor prezenţi un cuvânt de învăţătură referitor la înţelesurile duhovniceşti desprinse din pericopa evanghelică de la Luca 17, 12-19, citită în toate bisericile în Duminica a 29-a după Rusalii. Totodată, Ierarhul  a transmis credincioşilor şi sluitorilor parohiei timişene binecuvântarea şi dragostea părintească a Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului.

Comments are closed.