Vizită pastorală în parohia Zgribeşti

În Duminica a 32 -a după Rusalii, Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei a fost prezent în parohia Zgribeşti, din cadrul protopopiatului Lugoj. Cu acest prijej Ierarhul nostru a săvârşit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în biserica cu hramul „Cuviosul Chiriac Sihastrul”, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, din care au făcut parte pr. Ioan Cerbu, Protopopul Lugojului şi pr. Dimitrie Cornea, parohul bisericii. Cuvântul de învăţătură a fost rostit de Preasfinţitul Paisie Lugojanul, care a tâlcuit învăţăturile Evangheliei de la Luca 19, 1-10 amintind că „precum Dumnezeu l-a chemat pe Zaheu aşa ne cheamă şi pe noi să ne împărtăşim din darurile şi din bunătăţile pe care le pregăteşte pentru noi”. La finalul slujbei Preasfinţia Sa a transmis tuturor credincioşilor din partea Înaltpreasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului binecuvântarea şi purtarea Sa de grijă. Răspunsurile liturgice au fost date de grupul vocal „Theophoros” al Arhiepiscopiei Timişoarei condus de diac. dr. Ion-Alexandru Ardereanu.

Localitatea Zgribeşti este atestată documentar din anul 1584, în documente legate de un proces al unui proprietar local numit Ioan Zgriba. Satul este amintit în documente medievale şi din timpul ocupaţiei turceşti a Banatului. A fost locuit neîntrerupt de români ortodocşi. Din cronica parohiei reiese că la 1789 avea o biserică de lemn, pe vechea vatră a satului. Aceasta a fost demolată când satul a fost sistematizat şi mutat pe actualul amplasament. În 1815 regele Francisc I o donează prinţului Metternich, împreună cu alte proprietăţi, dar acesta nu o posedă mult timp şi se reîntoarce în proprietatea statului.

Comments are closed.