Zile dedicate artei tradiţionale româneşti la Timişoara

      În zilele de 24 şi 25 septembrie, la Muzeul Satului Bănăţean, de la Pădurea Verde din Timişoara, a avut loc cea de a XI-a ediţie a  Târgului Meşterilor Populari. Evenimentul s-a desfăşurat sub patronajul  patronajul Consiliului Judeţean Timiş, a Muzeului Satului Bănăţean şi a Mitropoliei Banatului.

Din încredinţarea Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, a participat la deschiderea evenimentului ca delegat al Arhiepiscopiei Timişoarei, pr. Zaharia Pereş, cosilier cultural la Centrul eparhial.

     Târgul Meşterilor Populari a întrunit în oraşul de pe Bega 35 de meşteri populari din toate zonele ţării, specializaţi în prelucrarea lutului, lemnului, osului şi metalului, iconari, confecţionari de instrumente muzicale, măşti, ţesături populare, precum şi specialişti în gastronomie tradiţională.

    În cele două zile dedicate artei tradiţionale româneşti, numeroşi timişoreni au păşit pragul Muzeului Satului Bănăţean din Timişoara pentru a se bucura minunatele lucrări de artă tradiţională realizate cum multă dăruire şi minuţiozitate de meşterii populari.

    Dintre obiectele expuse amintim, straie populare, ţesături, vase de ceramică, icoane pictate pe lemn, sticlă şi piatră, ouă încondeiate, şi bucate tradiţionale, realizate după metode şi reţete moştenite din strămoşi.

   Totodată, cu acest prilej vizitatorii târgului au putut afla informaţii privind tehnica de realizare a acestora, utilitatea şi semnficaţiile simbolice, precum şi istoria fiecărui meşteşug în parte.
   

Comments are closed.