“ Ziua copilului” sărbătorită la Timişoara

       De “ Ziua copilului” Mitropolia Banatului a organizat împreună cu Consiliul Consultativ al Cartierului Cetate din Timişoara o acţiune creativ-artistică dedicată copiilor de la mai multe unităţi de învăţământ timişorene. Acţiunea s-a desfăşurat pe esplada catedralei mitropolitane şi a constat în realizarea de către cei mici a mai multe desene pe asfalt, sub îndrumarea profesorilor şi a educatorilor lor. Evenimentul a reprezentat un prilej de bucurie atât pentru copii, cât şi pentru timişorenii care au trecut pe la catedrala din centrul oraşului. Astfel, eplada măreţului lăcaş de cult a devenit un obiectiv artistic pentru numeroşi localnici, aceştia fiind impresionaţi de creativitatea şi bucuria exprimată  în culoare a micilor sărbătoriţi.

Comments are closed.