Ziua eroilor în Parohia Cărpiniş

       În parohia Cărpiniş, din Protopopiatul Timişoara I,  a avut loc joi, 24 mai, comemorarea eroilor neamului românesc, acelora care au luptat pentru libertatea şi credinţa strămoşească. După oficierea Sfintei Liturghii părintele paroh preot Macedon Cotuţiu a oficiat slujba parastasului pentru eroii români căzuţi pe câmpurile de luptă pentru apărarea ţării şi martirii neamului românesc, luptători împotriva regimului comunist. La eveniment au participat oficialităţi locale şi credincioşii bisericii. “Au fost comemoraţi de asemenea cei 37 de martiri, arestaţi în octombrie-noiembrie 1948, eroii Ioan Tănase, Popescu Traina, Tudose, Răducea, ş.a. Masivele arestări din acea perioada au făcut să se amotizeze evenimentele, dar flacăra rezistenţei nu s-a stins dovada revoluţia din 1989. Suntem datori să nu-I uităm pe aceşti martiri şi ori de câte ori să ne amintim să-I pomenim în rugăciunile noastre” a precizat prof. Ileana Silveanu.

Comments are closed.