Slujire arhierească în parohia Timişoara – Iosefin

       Din încredinţarea Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop- vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei a fost prezent duminică, 27 mai, în parohia Timişoara- Iosefin, din protopopiatul Timişoara I. Cu acest prilej,  Ierarhul a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în biserica parohială cu hramul „ Naşterea Maicii Domnului”, încojurat de un sobor de preoţi şi diaconi, în prezenţa a numeroşi credincioşi. În cuvântul de învăţătură rostit, Preasfinţia Sa a precizat că Duminica a VII-a după Sfintele Paşti este consacrată mărturisirii dreptei credinţe şi unităţii Bisericii, fiind pomeniţi la această dată cei 318 Sfinţi Părinţi de la Sinodul I Ecumenic. Totodată, ierarhul a subliniat legătura duhovnicească dintre pericopa evanghelică de la Ioan 17, 1-13 şi Sinodul Ecumenic de la Niceea din anul 325,  arătând că Sinodul Ecumenic, prin mărturisirea Dumnezeirii Fiului şi a unităţii de credinţă, reprezintă expresia văzută a Rugăciunii pentru unitatea Bisericii a Mântuitorului Hristos.

În finalul slujbei Ierahul a transmis credincioşilor prezenţi binecuvântarea şi purtarea de grijă a Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, încredinţându-i de toată dragostea părintească a Întâistătătorului lor.

Comments are closed.