Ziua Naţională a României la Timişoara

Miercuri, 1 decembrie de Ziua Naţională a României, la cea de-a 92-a aniversare de la constituirea României Mari, în capitala banatului s-au desfăşurat o serie de manifestări cultural-religioase, la care au participat oficialităţi ale oraşului, reprezentanţi ai administraţiei publice judeţene şi locale, veterani de război, structuri militare, organizaţii politice şi apolitice.
Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, prezent la aceste manifestări din încredinţarea Înalt Preasfinţitului Părinte Mitropolit Nicolae al Banatului a oficiat slujba de pomenire a eroilor neamului alături de un sobor de preoţi şi diaconi de la catedrala mitropolitană.
În alocuţiunea rostită cu acest prilej, Preasfinţia Sa a mulţumit Bunului Dumnezeu pentru binefacerile revărsate asupra poporului român prin marea lui unire într-o singură ţară românească şi creştină, subliniind că Biserica rămâne legată de poporul român în pofida tuturor vicisitudinilor timpului.
Au urmat depunerile de coroane, jerbe şi buchete de flori la monumentul Ostaşului Român de către reprezentanţi ai administraţiei publice judeţene şi locale, Mircea Băcală, Prefectul Județului Timiș, Constantin Ostaficiuc, Preşedintele Consiliului Judeţean Timiş, dl. Gheorghe Ciuhandu, primarul Timişoarei, structuri militare, organizaţii politice şi apolitice, veterani de război, reprezentanţi ai instituţiilor de învăţământ universitar şi preuniversitar din Timişoara.
Ceremonia din Parcul Central s-a finalizat cu defilarea gărzii de onoare B 32 I „Mircea”.
Activităţile închinate zilei de 1 decembrie au continuat la Timişoara cu un concert susţinut de fanfara Pro Amiciţia, în piaţa Libertăţii, expoziţia de carte cu tema „ Ideea de unitate naţională la români” şi expoziţia de pictură „ Flori pentru eroi”, găzduită de Galeria de Artă Pro Armia.
Manifestările dedicate Zilei Naţionale a României s-au încheiat prin retragerea cu torţe pe itinerarul: Piaţa Libertăţii, Piaţa Victoriei, Catedrala Mitroplitană, Primăria Timişoara, Arhiepiscopia Timişoarei, Instituţia Prefectului Judeţului Timiş, Brigada 18 Infanterie „BANAT”.

Leave a Reply