200 de ani de la zidirea bisericii cu hramul „ Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Fibiş

Credincioşii parohiei Fibiş, din protopopiatului Timişoara II, vor sărbători duminică, 20 mai, în cadrul unor manifestări cultural-religioase, bicentenarul bisericii parohiale cu hramul  „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”. Manifestările prilejuite de aniversarea a 200 de ani de la zidirea bisericii din comuna timişeană Fibiş vor debuta de la ora 9:30, cu oficierea Sfintei Liturghii de către Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei. Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, Preasfinţia Sa va aduce spre închinare o raclă cu moaştele Sfântului Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei. După slujbă, va avea loc tradiţionala rugă bănăţeană, desfăşurată sub genericul „Şi tot ce este românesc nu piere şi nici nu va pieri”. La sărbătoarea parohiei Fibiş sunt aşteptaţi şi credincioşi din localităţile învecinate precum şi mai multe ansambluri folclorice timişene. Evenimentul aniversar este organizat de către Parohia Ortodoxă Română din Fibiş împreună cu Primăria Fibiş.

Fibiş, străveche vatră românească

Aşezare străveche, atestată încă din secolul XIII. localitatea Fibiş, redevenită comună în anul 2003, este amplasată în partea de nord-vest a judeţului Timiş, la o distanţă de 30 de km de municipiul Timişoara. O mărturie a statorniciei în credinţa ortodoxă a credincioşilor din acest loc este biserica „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” zidită în anul 1812. Potivit Pisaniei din interiorul bisericii, aceasta este  ctitoria parohului Petru Thokoly, al cărui mormânt se află în incinta bisericii, fiind acoperit cu o pardolseala din piatră. Sfântul lăcaş a fost contruit pe locul unei biserici mai vechi, ale cărei începuturi nu se mai cunosc, dar de la care a rămas un spălător din piatră din anul 1779, aflat până în prezent în interiorul Sfântului Altar. Construită în stilul baroc specific bisericilor bănătene din sec. al XIX- lea, biserica a suferit numeroase restaurări interioare şi exterioare de-a lungul vremii, care au contribuit la consolidarea şi înfrumuseţarea ei, prin repararea turnului şi împodobirea cu pictură. Lucrările efectuate la biserică au fost binecuvântate în anul 2002, în prezenţa unui număr mare de credincioşi, de către Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, la vremea aceea Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei. Din anul 1983 parohia Fibiş este păstorită cu multă dăruire şi dragoste de părintele Ioan Bolbos, în timpul căruia s-au efectuat mai multe lucrări de întreţinere la sfântul lăcaş. În prezent, biserica asigură nevoile spirituale ale unei comunităţi de 450 de familii cu 1230 de  credincioşi.