Apel umanitar

APEL LA RUGĂCIUNE ŞI SOLIDARITATE CREŞTINĂ
PENTRU FRAŢII ŞI SURORILE NOASTRE DIN
NORD-ESTUL ŢĂRII

În aceste zile când mulţi semeni din nord-estul ţării sunt greu încercaţi de revărsarea nemiloasă a apelor, Arhiepiscopia Timişoarei se alătură efortului depus de celelate eparhii şi îndeamnă clerul şi credincioşii de la parohii şi mănăstiri ca la Sfânta Liturghie să înalţe rugăciuni pentru oprirea ploilor.
Totodată în solidaritate cu cei afectaţi de inundaţiile din nord-estul ţării, ce s-a soldat cu pierderi de vieţi omeneşti şi mari pagube materiale, Arhiepiscopia Timişoarei îndeamnă preoţii şi credincioşii de la parohii să organizeze în toate duminicile din luna Iulie, colecte în bani, alimente neperisabile şi alte bunuri materiale (inclusiv materiale de construcţii) pentru ajutorarea familiilor sinistrate.

Sumele colectate vor fie depuse în următoarele conturi pentru sinistraţi ale Arhiepiscopiei Timişoara prin intermediul protopopiatelor: RO11RNCB0249049296660033 (Lei), RO28RNCB0249049296660018 (Euro), cu menţiunea „PENTRU SINISTRAŢI”, deschise la Banca Comercială Română, Sucursala Timisoara.

Ajutorul financiar din partea clerului şi credincioşilor ortodocşi timişeni va fi distribuit de către Sectorul social-filantropic şi misionar al eparhiei la familiile sinistrate. Ajutoarele în alimente neperisabile şi alte bunuri materiale vor fi trimise direct în zonele sinistrate prin intermediul Sectoarelor social-filantropice ale eparhiilor din nord-estul ţării sub coordonarea Biroului de asistenţă socială al Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei.

Potrivit cuvântului Sfântului Apostol Pavel: “Facerea de bine şi întrajutorarea nu le daţi uitării; căci astfel de jertfe sunt bine plăcute lui Dumnezeu.” (Epistola către evrei13,16), este vremea pentru ca fiecare dintre noi să acţionăm în consecinţă.

Timişoara, la data de 2 iulie 2010.

Nicolae Corneanu
Mitropolitul Banatului