“Hristos împărtăşit copiilor” la parohia Variaş

La biserica parohiei Variaş din protopopiatul Sânnicolau Mare, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Nicolae al Banatului, joi, 7 mai, începând cu ora 10, s-a susţinut cateheza „Hristos a înviat!” de către preotul paroh Eftimie Cristea. La această activitate catehetică au participat 17 copii din localitate şi mai mulţi preoţi din parohiile învecinate, precum şi P. On. Părinte protopop Gheorghe Sutac.

După susţinerea propriu-zisă a catehezei preoţii participanţi au evidenţiat necesitatea apropierii tinerilor de biserică prin astfel de cateheze, precum şi implicarea acestora în viaţa liturgică a parohiei. Totodată s-a subliniat importanţa stimulării tinerilor către astfel de activităţi, care au ca finalitatea formarea de caractere creştine.

Leave a Reply