A treia zi de Paşti la mănăstirea Dobreşti

În a treia zi a marelui praznic al Învierii Domnului, Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei a slujit la Mănăstirea Dobreşti din cuprinsul Arhiepiscopiei Timişoarei, ctitorie a Preafericitului Părinte Patriarh Daniel. Înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi condus de protosinghelul Matei Buliga, Preasfinţia Sa a săvârşit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în biserica monument istoric din localitate, care datează din anul 1852. La slujbă, au participat autorităţi locale şi judeţene, precum şi numeroşi credincioşi din localitate şi din satele învecinate. Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost date de corul Ligii Tinerilor Creştini Ortodocşi din Lugoj, condus de prof. Alina Bogoevici. În final, Preasfinţitul Paisie a transmis obştii monahale şi credincioşilor din Dobreşti, binecuvântarea Prea Fericitului Părinte Patriarh Daniel, originar de pe aceste meleaguri bănăţene, precum şi binecuvântarea şi purtarea de grijă a Înalt Preasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului şi a împărţit celor prezenţi iconiţe cu Învierea Domnului.

Comments are closed.