Slujire arhierească la Lugoj

În a doua zi a Sfintelor Paşti, Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei a fost prezent în mijlocul credincioşilor din Parohia Lugoj II, Protopopiatul Lugoj. Cu acest prilej ierarhul a săvârşit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în biserica cu hramurile „Învierea Domnului” şi „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil”, în prezenţa a numeroşi credincioşi şi a autorităţilor locale şi judeţene. Din soborul slujitorilor au făcut parte preoţi şi diaconi, slujitori ai parohiei, în frunte cu pr. paroh. Mihai Sidei, pr.Ioan Cerbu, Protopopul Lugojului şi arhidiacon Cristian Constantin, consiler Eparhial. La momentul potrivit din Sfânta Liturghie foarte mulţi credincioşi s-au împărtăşit cu Sfintele Taine. La finalul slujbei Preasfinţia Sa a transmis tuturor credincioşilor binecuvântarea şi purtarea de grijă a Înalt Preasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului. De asemenea, au fost împărţite credincioşilor icoane cu Învierea Domnului. Răspunsurile liturgice au fost date de corul Ligii Tinerilor Creştini Ortodocşi din Lugoj, condus de prof. Alina Bogoevici.

Comments are closed.