Acțiune de binefacere la Timișoara și Buziaș

Miercuri, 2 ianuarie, a avut loc o acțiune de binefacere la Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii „Louis Țurcanu” Timișoara și la Centrul de Reeducare din Buziaș, demarată de Fundația Filantropia din Timișoara prin Adrian Ghiran, director executiv, în colaborare cu o fundație germană, însoțită de Alfred Lehmann, primarul orașului Ingolstadt, Germania. Prin acest demers s-a urmărit ajutorarea mai multor copii bolnavi de la Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii „Louis Țurcanu” Timișoara, care au primit dulciuri, jucării și a 78 de tineri de la Centrul de Reeducare din Buziaș, care s-au bucurat de cele primite, de îmbrăcăminte, încălțăminte, obiecte igienico-sanitare și lenjerii de pat.

Acțiunea se înscrie în programele de binefacere pe care Fundația Filantropia din Timișoara le desfășoară, misiunea ei fiind să dezvolte sistemul de caritate în spirit creştin, umanitar în  comunităţile  din judeţul Timiş și de a oferi servicii comunitare – sociale, medicale, culturale şi educaţionale, dintr-o perspectivă creștină,  capabilă de a ajuta la rezolvarea problemelor comunităţilor.

Comments are closed.