Ajutoare financiare acordate pentru parohiile cu venituri reduse

În şedinţa lunară de lucru a Consiliului Eparhial din 6 iunie a.c, prezidată de Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei şi cu binecuvântarea ÎPS Nicolae Corneanu, Mitropolitul Banatului, s-a aprobat acordarea de ajutoare financiare pentru sprijinirea preoţilor de la parohiile cu venituri reduse, respectiv misionare şi de gradul III, rural. Astfel, din Fondul eparhial pentru solidaritate creştină s-a alocat ajutor financiar unui număr de 73 de parohii. Totodată, în aceeaşi şedinţă patru parohii şi o mănăstire ce au lucrări la bisericile aflate în construcţie au primit un ajutor financiar. Astfel de intervenţii vor avea loc şi în partea a doua a anului pe măsura colectării banilor de Fondul eparhial de solidaritate creştină.

Comments are closed.